Gästgivargården i Timmele är idag Timmele hembygdsgård och är visas sommaren 2025 utställningen Älskade kaffe. För mer info klicka här.
I Gästgivargården hade ett gäng föreningsaktiva i hembygdsföreningar i trakten samlats, från värdföreningen Timmele hembygdsförening (hbf), från Gällstads hembygdsförening (hbf), Kölaby hbf och Södra Vings hbf.
Efter fika med kanelbullar och hallongrottor berättade Ann-Britt Gard-Börjesson från värdföreningen Timmele hbf om föreningens verksamhet och om utställningen Älskade kaffe.
Gunilla Davidsson, Turistrådet Västsverige och Prismas arbetsgrupp för fika, berättade om kaffet och fikats historia och vad fika kan betyda för oss idag. Detta ledde till ett intressant och inspirerande samtal och erfarenhetsutbyte, tankar och idéer bollades.
När påtår och tretår med kaffe var uppdrucket hade vi alla fått inspiration och nya idéer kring fika som kulturarv.