SYV-tätt under nätverksträffen på Science Center

SYV-tätt under nätverksträffen på Science Center

Under torsdagen var Innovatum Science Center områdets i särklass SYV-tätaste plats. Då ägde nämligen en nätverksträff för denna yrkesgrupp i Fyrbodal rum inom ramen för projektet Framtidstro – och inspirationen flödade.

Samarbetet mellan SYV-nätverket i Fyrbodal och Innovatum Science Center har sin upprinnelse i det faktum att den sistnämnda organisationens pedagog Tomas Alebro höll en AI-föreläsning under nätverkets förra årliga träff.

Då födds idén om ett utökat samarbete mellan parterna inom ramen för projektet Framtidstro.

Och under torsdagen blev detta verklighet i praktiken då ett gäng studie- och yrkesvägledare från hela Fyrbodal besökte Innovatum Science Center för att ta del av diverse föreläsningar och träffas för att utbyta erfarenheter.

– Vi tänker att alla SYV:ar har en otroligt viktig roll när det gäller att vägleda unga, så vi vill ge dem lite framtidstro och energi. Och visa vilka arbetssätt som finns mellan skola och näringsliv, plus lyfta arbetsmarknadens behov, säger Liza Sahlin som tillsammans med nämnde Alebro styrt upp dagens program.
– För oss är det dessutom viktigt att visa att vi är en part de kan vända sig till och använda som bollplank, fortsätter hon.

Efter introduktionen fick deltagarna ta del av en rad föreläsare, där Skolverkets Thomas Furusten var först ut för att berätta om den rapport som handlar om hur ungdomar resonerar kring sina gymnasieval.
Efter en stärkande fika skred Christopher Sörensen från GKN Aerospace in i bilden för att bland annat berätta om företagets framtidsplaner.

Anja Sonerud från Strömstads kommun berättade sedan om exempel från hennes hemmaplan om hur arbetsliv och utbildningsmöjligheter knutits närmare skolan.

Och innan lunch äntrade Kristin Johansson, projektledare på Innovatum Science Park, handlingen och gav åhörarna insikter i den växande blå bioekonomin där havets resurser bland annat blir till mat och energi.
Efter lunchen blev det diskussioner i diverse grupper, och sedan rundade Johan Kjernald från AI Sweden av dagen med en föreläsning om AI:s inträde på arbetsmarknaden.

Linnea Lindgren, processledare på Fyrbodals kommunalförbund, prisade det nya samarbetet och mot slutet av dagen var hon mycket nöjd med hur den utspelat sig.
– Det här samarbetet kom till av en väldigt lycklig slump och det har varit en jättebra dag. Liza är helt fantastisk. Vi har blivit så ompysslade, omhändertagna och påfyllda med energi, säger hon.

En av SYV:arna som deltog under dagen var Roberth Eléhn, till vardags verksam på mellanstadiet i Åmåls kommun.
– Det har varit en fantastisk dag. Väldigt kul tycker jag, och roligt att någon annan tänkt till om vad som kan vara intressant för oss SYV:ar. Tycker vi har fått lite andra perspektiv och hjälp att tänka i andra banor. Tar med mig många konkreta saker hem, säger han.

Och som en bonus utanför det rent yrkesmässiga:
– Jag vill börja odla tång nu, haha. Är sugen på att bli havsbonde …

Jennie Zettergren är SYV inom vuxenutbildningen på Kunskapsförbundet Väst, och hon summerade dagen så här:
– Väldigt bra, det är alltid trevligt att träffa kolleger från andra kommuner och att nätverka. Jag blev bland annat väldigt inspirerad av hur de jobbar i Strömstad. Och det där med havsmaten var ett nytt begrepp för mig.

Goda nyheter

Innovatum Science Center
8 nov 2025
Innovatum Science Center
3 nov 2025
Innovatum Science Center
29 okt 2025
Innovatum Science Center
27 okt 2025
Innovatum Science Center
17 okt 2025