INNOVATUM SCIENCE CENTER • TEL 0520-28 94 00 • ÖPPETTIDER Måndag Stängt Tisdag-Söndag kl. 11-16
210609-tak

Internationella arkivdagen 2021: grattis Trollhättans Atletklubb, 100 år!

Idag, 9:e juni, uppmärksammas den internationella arkivdagen i flera länder runtom i världen. Vi vill härifrån passa på att framhålla Trollhättans Föreningsarkiv, som finns på Innovatum Science Center i Trollhättan, och för dagen också en av de fantastiska föreningarna från Trollhättan vars arkiv finns bevarat där.

Bakgrund
International Council of Archives bildades den 9:e juni 1948 för att bland annat arbeta för ett effektivt och noggrant bevarandet av mänsklighetens samlade minne.

En legendarisk idrottsförening som satt Trollhättan på världskartan
Denna dag tycker vi från Innovatum Science Center och Trollhättans Föreningsarkiv att det kan vara passande att särskilt rikta ett stort grattis till brottningsföreningen Trollhättans Atletklubb (TAK) som fyller 100 år detta år.

Många känner till föreningens stora framgångar med VM- OS-, EM- och SM-medaljörer, däribland Frank Andersson, Bertil Antonsson och Janne Karlsson och många fler. Tillsammans med föreningens många eldsjälar har de bidragit till att göra Trollhättan och Sverige känt som en stormakt inom brottning. Därtill har föreningen tidigt haft framgångar inom dambrottning där detta lanserades på programmet, och föreningen har idag en framgångsrik breddverksamhet, där det också den senaste tiden funnits stora framgångar på ungdomssidan – inte minst för föreningens tjejer!

Här nedan ser du denna anrika föreningens tre första medlemmar, Abel Edvinsson, John Hellqvist och Carl Österberg, förevigade i den allra första medlemsboken från Trollhättans Atletklubb startad 1921. Hämtad direkt ur Trollhättans Atletklubbs arkiv i Trollhättans Föreningsarkiv, som väl dokumenterar denna välkända förenings historia.

Bevara din förenings historia!
Vill du veta mer om Trollhättans Föreningsarkiv, kanske ta del av mer brottningshistoria – eller övrig rik föreningshistoria från Trollhättan? Eller vill du veta mer om hur du kan bevara din förening i Trollhättans historia för framtiden? Läs mer på sidorna kring Trollhättans Arkivförening och Trollhättans Föreningsarkiv här på Innovatum Science Centers webbplats.

Goda nyheter

Innovatum Science Center
18.09.23
Innovatum Science Center
13.09.23
Kulturarv
30.08.23
Innovatum Science Center
23.08.23
Innovatum Science Center
23.08.23
Innovatum Science Center
22.08.23
Innovatum Science Center
20.07.23