---
title: "Trollhätte Kanal 03"
url: "https://innovatumsciencecenter.se/kulturarv/trollhattans-historia/trollhatte-kanal-03/"
type: "page"
published: "2024-01-02T13:55:04+01:00"
modified: "2024-01-03T21:09:39+01:00"
author: "innoscicen_live"
---

STADEN TROLLHÄTTAN

## TROLLHÄTTE KANAL

##### 1916-års slussar ersätts snart med nya

I lite mer än 100 år har nuvarande slussar i Trollhättan varit i bruk, men kanske inte så länge till. Planeringen är igång för en ny slussled.

      [!\[\](https://innovatumsciencecenter.se/wp-content/uploads/2024/01/kanalen-01-768x768.webp)](https://innovatumsciencecenter.se/wp-content/uploads/2024/01/kanalen-01.jpg)   Montering av bottenkanaler i slussen 1915, ett år före slussleden blev klar.   [!\[\](https://innovatumsciencecenter.se/wp-content/uploads/2024/01/kanalen-02-768x768.webp)](https://innovatumsciencecenter.se/wp-content/uploads/2024/01/kanalen-02.jpg)   Fartyget Prudentia från Amsterdam i 1916 års slussled 1954.

Till vänster ligger den översta slussen i slussleden som invigdes 1916. Nedströms finns ytterligare tre slussar, som kallas nedre slussarna. Där ligger också Sjöfartsverkets Kanalcentral som manövrerar slussarna i Trollhättan, Lilla Edet och Vänersborg. Samt ett antal broar runt om i landet.

Varje år passerar fartyg med ungefär 2 miljoner ton last här och tanken är att öka den mängden till 2,8 miljoner ton. De största fartygen som kan utnyttja den här farleden mellan Vänern och havet i Göteborg lastar 4000 ton och varje sådant fartyg motsvarar ungefär 175 lastbilstransporter.

Fartygen som går i den så kallade Vänersjöfarten transporterar framför allt produkter mellan industrin i Värmland och hamnar i Danmark, Holland, Belgien, Tyskland, Storbritannien, Finland och Baltikum. Lasterna domineras av papper, pappersmassa, trävaror, malm och jordbruksprodukter.

Längre tillbaka stängdes kanalen och slussarna på vintern men sedan 1970-talet pågår trafiken året om med hjälp av isbrytare.

Under sommarsäsongen passerar många tusen fritidsbåtar i slussarna. En slussning tar 15-20 minuter eller mer om man räknar med väntetiden. För fritidsbåtar gäller att fraktfartyg har företräde till slussning eller att man ibland får vänta in fler fritidsbåtar som slussas samtidigt.

###### 1916 ÅRS SLUSSLED

- Antal slussar: 4 (1 övre och 3 nedre)
- Längd: 90 m
- Bredd: 13,7 m
- Djup: 5,7 m

       STADEN TROLLHÄTTAN

##### [Trollhätte Kanal](https://innovatumsciencecenter.se/skolutbud/pedagogiska-program/)

           [Industrihistoria](https://innovatumsciencecenter.se/kulturarv/trollhattans-historia/industrihistoria-01/)        [Vattenkraft](https://innovatumsciencecenter.se/kulturarv/trollhattans-historia/vattenkraft-01/)
